Dnes je piatok, 07.máj 2021, meniny má: Monika
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Vedeli ste, že....

október 04, 2020 - 09:40
Pamätať si na všetko naozaj nedokážeme, preto sme pre vás pripravili malý prehľad veľkých udalostí, ktoré sa dnes udiali.
Foto: 

5. októbra 

1919 - v Trenčíne sa narodil spisovateľ, autor literatúry faktu Vojtech Zamarovský. Napísal knihy Za siedmimi divmi sveta, Objavenie Tróje, Za tajomstvom ríše Chetitov, Na počiatku bol Sumer, Bohovia a hrdinovia antických bájí, Dejiny písané Rímom, Grécky zázrak, Ich veličenstvá pyramídy, Epos o Gilgamešovi, Vzkriesenie Olympie, Aeneas, Bohovia a králi starého Egypta, Sinuhet, Návrat do staroveku. Venoval sa aj televíznej dokumentaristike. 

1936 - v Prahe sa narodil bývalý československý a český prezident Václav Havel, jedna z vedúcich osobností disentu. Spisovateľ a dramatik po potlačení Pražskej jari vystupoval proti politickej represii. Vyvrcholením jeho činnosti bolo v januári 1977 publikovanie Charty 77. 

1938 - abdikoval československý prezident Edvard Beneš. Bola to reakcia na situáciu v ČSR po podpísaní mníchovskej dohody.

1980 - v Prahe zomrel divadelný a filmový režisér Ján Roháč. Bol režisérom v Pardubiciach, od r. 1957 Divadla ABC v Prahe. Spolutvorca prvého programu Laterny magiky, v r. 1967 sa podieľal na vytvorení programu Kinoautomatu pre svetovú výstavu v Montreale. 

2016 - zomrel v Bratislave Michal Kováč, slovenský bankár a politik. V rokoch 1993 až 1998 bol prvým prezidentom súčasnej Slovenskej republiky.

- - Inzercia - -