Dnes je piatok, 07.máj 2021, meniny má: Monika
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Karel Gott: Rok po smrti jeho hrob zaplavili kvetinami

október 01, 2020 - 18:00
Už rok uplynulo od smrti legendy populárnej hudby Karla Gotta. Jeho fanúšikovia na neho stále spomínajú a hoci denne na jeho hrobe pribúdajú kvety a odkazy, dnešný deň ich boli tisíce. Za desať hodín, čo bol cintorín otvorený, hrob zaplavili kvety a sviečky, veniec poslal aj prezident Českej republiky Miloš Zeman. Ako píše český Blesk.cz, pri hrobe sa neobjavili členovia rodiny či spevákovi priatelia zo šoubiznisu.
Foto: 
Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

V deň výročia smrti "miláčika národa" - Karla Gotta vyzvala jeho dcéra Dominika vdovu po spevákovi Ivanu k uzmiereniu. Ako informovala české médiá. "Vážení priatelia, je to už rok, čo ste bez najlepšieho speváka, priateľa a já bez otca. Veľmi si vážim, že na otca tak krásne spomínate. Ja mám stále bolesť v srdci, pretože viem, že som v posledných rokoch jeho života nebola dobrou dcérou. Uvedomujem si to a snažím sa ďalej pracovať na tom, aby som na tom bola lepšie. Niekedy minulosť nie je ľahká, ale ani prítomnosť,"  píše Dominika. Ako ďalej dodáva, rada by urobila otcovi radosť v nebi a pokúsila sa dať dohromady rozoštvané strany rodiny. "...ale to musia chcieť obe strany, nie len jedna. Prajem si, aby sa mi to podarilo. Majte sa krásne a prajem vám všetko najlepšie," končí svoj list Dominika.

profimedia-0546696093.jpg

Foto: 
Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Dojemný list maestrovi adresovala aj jeho dlhoročná kolegyňa Jitka Zelenková: "Milý Karel, dlho sme sa nevideli, ale je mi to jasné, máš toho moc. Ráno sme zase boli v televízii s nejakou prastarou reláciou. Ja to zakaždým "prepasiem", ale niekto mi vždy dá echo. A je to dosť veľká zábava, pozerať sa na to po rokoch. Zakaždým si uvedomím, ako som šťastná, že som to s Tebou mohla zažívať. Minulý týždeň som si na Teba spomenula cestou z vystúpenia v Brne. Pár ľudí sa chcelo so mnou po vystúpení odfotiť, ale, Kájo, ja som sa im snáď prvýkrát v živote ospravedlnila. Chcem byť fit na prácu, i keď s koncertami to teraz asi bude všelijako. Ty by si to asi neodmietol, alebo aj hej, čo ja viem. Ale určite by to bolo elegantné. To som sa vždy snažila od teba naučiť, ale je to sakra ťažké. Asi by si i zavtipkoval. Tu dnes síce vtipkuje veľa ľudí, ale nejak ti to nie je ono. Nie je to väčšinou ani chytré, ani láskavé ako sme boli zvyknutí u teba. Veľmi sa teším do kina na tú tvoju premiéru. Ono je to vlastne už za pár dní! Snáď to toho päťnásteho výjde a neprídu žiadne pohromy. Len dúfam, že to bude viac veselé ako smutné. Tých smutných vecí je teraz okolo nás veľmi veľa a bol si to vždy (no dobre, skoro vždy) Ty, kto v kapele držal pozitívneho ducha a dobrú náladu, tak sa na Teba spolieham. Dnes hráme s chlapcami v Domažliciach. Ide s nami mladý, sympatický spevák Adam, ten by sa ti páčil! Ty si síce vždy preferoval zboristky, ale vieš predsa, že ja mám radšej chlapcov. Zaspievame spolu Běž za svou láskou. V utorok sme to hrali v jednom krásnom kostole v Mladej Boleslavi. A predstav si, ľudia kričali nadšením. Stále na teba myslia. A ja tiež. Bozkávam a objímam. Jitka".

Karel Gott mal na začiatku svojej kariéry aj veľmi blízko k týždenníku Slovenka. Práve Slovenka stála pri zrode jeho speváckej hviezdy a jeho kariéru mapovala prakticky od samého začiatku. Vždy, keď vstúpil do redakcie, akoby niekto zasvietil svetlo a dvihol kútiky do úsmevu. Pamätníci slovenkárskych dávnejších čias spomínajú na to, aký vrúcny vzťah pestoval niekoľkonásobný český zlatý slávik k týždenníku Slovenka. Obľúbený respondent, ktorý nikdy nepovedal svojej obľúbenej redakcii nie a s redaktormi si užil aj nejeden vianočný večierok či prosté varenie gulášu. Ako inak, so spevom a prízvukoval – tu som medzi svojimi. S radosťou oslavoval jej jubileá a keď mu práca nedovolila byť pri oslavách osobne, posielal do redakcie blahoprajné listy a neskôr aj videopozdravy.

Dvakrát bol súčasťou galavečera Ankety Slovenka roka, ktorú týždenník organizuje a maestro prvý vzdával hold mimoriadne húževnatým a pracovitým Slovenkám, ktorých mená v ankete zaskveli. Nuž a Zlatý koncert, ktorý týždenník Slovenka prinášal rok čo rok v rámci predvianočnej atmosféry svojim čitateľom? Ani on na pódiu po boku českých a slovenských kolegov nemohol chýbať a opäť rozdával kus svojho srdca.

Prečítajte si tiež: Karel Gott pre týždenník SLOVENKA

Prečítajte si tiež: Posledná rozlúčka s Karlom Gottom

- - Inzercia - -