Dnes je piatok, 07.máj 2021, meniny má: Monika
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovenský triptych priniesol divákom krásu, energiu a radosť

september 29, 2020 - 14:15
Tesne pred nástupom bezpečnostných opatrení, predviedol divákom Umelecký súbor Lúčnica najnovšie vystúpenie s názvom Slovenský triptych. V pondelok, 28. septembra 2020 zažil svetovú premiéru v rámci hudobného festivalu v Piešťanoch. Diváci si predstavenie vychutnali a nielen svojim potleskom a prejavmi emócií odmenili umelecký súbor za fenomenálne výkony.
Foto: 

Z javiska zaznievala vždy sloboda

Slovenský triptych je program inšpirovaný tradičnou kultúrou a prejavmi ľudí v ich typických profesijných oblastiach. Tými sú pastierstvo, roľníctvo a mestské remeselníctvo. Každá z nich má odlišný charakter a prejavuje sa to aj na pódiu. Umelecké stvárnenie je divoko farebné. Diváci majú možnosť vidieť kováčov, mlynárov, obuvníkov aj vareškárov. Každý si príde na svoje. Programom sa nesie šírka emócií aj humoru a u diváka vzbudzuje zvedavosť.

ram_9332.jpg

Foto: 
Ramon Leško

O tom ako program vznikal nám porozprával generálny riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnica Marián Turner: „Divákom sme chceli ukázať historické výjavy zo Slovenska. Bol to posledný program, ktorý režisérsky a dramaturgicky pripravil pán profesor Štefan Nosáľ. Súčasný choreograf Doc. Ján Blaho dokomponoval jednu časť zo západného Slovenska. Práve Ján Blaho, dlhoročný spolupracovník pána Nosáľa na VŠMU, je pre túto pozíciu ako stvorený. Tešíme sa, že sa nám podarilo stihnúť to doslova v hodine dvanástej. Sloboda vyžaduje disciplínu, systém na nácvik a všetko na to, aby diváci dostali primeraný umelecký zážitok.“ 

Generálny riaditeľ Lúčnice Marián Turner spolu s manželkou sólo-harfistkou Katarínou Turnerovou

Katarína Turnerová je už 25 rokov sólo - harfistka Slovenskej filharmónie a bola nominovaná aj v ankete Slovenka roka 2019 v kategórií kultúra a umenie.

Prvá časť programu Valaška, cedidlo, všetko moje bydlo vás vtiahne do tajov pastierskeho života. Nasledujú kosci s typickými mužsko – ženskými prekáračkami a posledná časť ubezpečí diváka, že každé remeslo má svoj fortieľ. Rovnomenný program Lúčnice mal svoju premiéru už v roku 2007 a tvorcovia sa rozhodli vrátiť k jeho obnovenej podobe. V programe účinkuje 40 členný tanečný súbor so sólistami a 14 členný orchester pod vedením Martina Sleziaka. Hudbu vytvorili Peter Jantoščiak a Peter Parničan. Program si prišli pozrieť aj podpredseda NRSR Juraj Šeliga s poslankyňou NRSR Janou Žitňanskou a nechýbala ani enkláva lúčničiarov, ktorí s nadšením povzbudzovali svojich kolegov. 

ram_8777.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Slovenský triptych má za sebou premiéru a dúfame, že to nebude na dlhú dobu aj derniéra. Veríme, že diváci si budú môcť čoskoro pozrieť nádherný program našich talentovaných tanečníkov a hudobníkov.

ram_9172.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -