Dnes je štvrtok, 03.december 2020, meniny má: Oldrich
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Jedno z najčastejších intímnych ochorení môže spôsobiť aj orálny sex!

august 31, 2020 - 18:00
Orálny sex môže vytvoriť podmienky na vznik bakteriálnej vaginózy. Odborníci to tvrdia v novej štúdii, ktorú zverejnili v žurnále PLoS Biology.

Uviedli v nej, že bežná baktéria nachádzajúca sa v ústach a súvisiaca s ochorením ďasien a zubným povlakom, môže podporiť vznik bakteriálnej vaginózy.

Experimenty spravili na ľudských vaginálnych vzorkách a tiež na myšiach s cieľom pozorovať správanie baktérií. Prišli na to, že baktéria Fusobacterium nucleatum pomáha k nárastu iných baktérií spôsobujúcich práve zmienené intímne ťažkosti.

Výskumníčka Amanda Lewis z University of California a jej kolegovia vyhlásili, že ochorenie môže zapríčiniť aj orálny sex. Uviedla, že takéto výskumy sú veľmi dôležité, keďže môžu priniesť nové informácie o bakteriálnej vaginóze. "Samozrejme vieme, že ochorenie je naozaj komplexný celok s množstvom prispievajúcich faktorov," uviedla.

Problémy zapríčiní strata rovnováhy

Bakteriálna vaginóza zvyčajne nespôsobuje závažnejšie zdravotné problémy, no ženy by mali podstúpiť liečbu, keďže bývajú oveľa náchylnejšie voči sexuálne prenosným chorobám a môžu ľahšie trpieť infekciou močových ciest. U tehotných žien bakteriálna vaginóza zvyšuje riziko predčasného pôrodu. 

Ženy, ktoré netrpia bakteriálnou vaginózou, disponujú "dobrými baktériami", ktoré udržiavajú vaginálne prostredie viac kyslejšie a s nižším pH. Niekedy sa ale takáto rovnováha zvráti a umožní rozmach iných baktérií.

Medzi primárne symptómy ochorenia patrí sivobiely vodnatý výtok s rybacím zápachom. V prípade, že výter potvrdí ochorenie, lekár môže odporučiť na liečbu antibiotiká, gély či vaginálne krémy.

- - Inzercia - -