Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hry na dlhé zimné večery pre celú rodinu

január 29, 2020 - 12:00
Poznáte to. Počasie bezútešné, všade tma a depresia a vy ako rodič, čo má celú posádku udržiavať v dobrom fyzickom a psychickom zdraví tak, aby ste i po zime vyzerali rovnako, ako tá šťastná rodinka z fotiek z letnej dovolenky. Hoci ste si predsavzali nesťažovať sa, akosi to nejde. Do toho jedno či viaceré namosúrené ale vysoko aktívne stvorenia prekypujúce energiou. Neplačte, záchrana existuje. Hry pre celú rodinu.
Foto: 
pixabay.com

Keď som sa téme hier začala venovať trochu viac, mysliac si, že patrím medzi tých kreatívnejších, nestačila som sa diviť. Internet a rôzne fóra prekypujú nápadmi a tipmi o akých sa mi ani nesnívalo. Musím uznať, že my rodičia skutočne neváhame zapojiť všetky mozgové bunky, aby sme svojim najmilším vytvorili zábavné zážitky kdekoľvek, často aj doma v obývačke, keď vonku leje ako z krhly. Z môjho prieskumu vyberám to, podľa mňa, najzábavnejšie.

Opičia dráha

Jasné, poznáme ju všetci a je pritom tak jednoduché ju vytvoriť. Ak disponujete viacerými deťmi, zabavte tých väčších návrhom a stavbou dráhy a následne z nich spravte rozhodcov, ktorí budú stopovať čas ostatným. Na prípravu vám poslúži všetko- matrace, vankúše, konferenčný stolík, stoličky...samozrejme dbajte na bezpečnosť. Ak máte poruke nejakého starého rodiča a je to možné, nech sa pridá tiež. My sme mali pri tejto hre jeden záchvat smiechu za druhým.

Obrázkový slovník

Ak sa vám žiada čosi tichšie a umiernenejšie skúste si vytvoriť obrázkový slovník. Do misy hoďte rôzne slová, ktoré si budú deti losovať. Každý musí potom nakresliť obrázok svojho slova. Posledným bodom hry je zoradenie slov podľa abecedy a zviazanie finálneho produktu. Na každé písmeno abecedy vyberte čo najjednoduchšie slovo. Alebo ak máte menej času, hrajte hru na etapy až kým bude hotový celý slovník.

Domáca kapela

V prípade, že bývate v rodinnom dome a susedia sú ďaleko, môžete si užiť luxus tejto zábavnej a pritom jednoduchej hry. Pustite si obľúbenú rytmickú pesničku a pridajte sa ku kapele. Vareška a hrniec ako bubon, tuba od šumivých tabliet naplnená fazuľou ako rytmické vajíčko, pokrievky ako činely, čínska palička namiesto tej dirigentskej. A symfónia sa môže začať.

music-818459_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Ponožkový basketbal

Pri tejto hre môžete spojiť príjemné s užitočným. Párovanie čiernych ponožiek je nuda, keď sa však ukončí ponožkovým basketbalom, hneď je z toho veselá šou. Ako kôš vám poslúži obyčajné vedro. Čím je dieťa staršie, tým je kôš ďalej. A hrá aj tato.

Zmrzni!

Úplne jednoduchá hra na realizáciu a pritom kráľovská na efekt. Stačí vám ľubovoľné zariadenie na prehratie hudby, banda detí a dospelých a môže sa ísť na to. Majster hry púšťa hudbu a v hociktorom momente ju zastaví, vtedy musia všetci účastníci zmrznúť a ani sa nepohnúť. Kto čo i len žmurkne, ide z kola von.

Dúfam, že vás hry pobavia. Ak aj nie tieto, nezabudnite ani na osvedčené klasiky ako Kubo velí, sochy, slepá baba či schovávačka, sú nesmrteľné. 

Zajtra som tu opäť, tentokrát sme si posvietili na tému detských kútikov. Teším sa na vás.

- - Inzercia - -