Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

VÁŠ PRÍBEH: Chlapec, ktorý nemal prežiť, no teraz inšpiruje druhých!

október 16, 2016 - 11:49
Pred sedemnástimi rokmi si rodina ADAMA KOŠTEKA (19) prešla hotovým peklom. Po ťažkej diagnóze mu lekári nedávali žiadnu šancu na život, no jeho rodičia sa nevzdali a urobili aj nemožné. Dnes žije plnohodnotným životom a môže byť príkladom pre mnohých rovesníkov.
Foto: 

Na prvý pohľad by len málokto spozoroval, čím všetkým si vysmiaty chlapec z malej dedinky pri Bytči musel prejsť. Pod tričkom ukrýva veľkú jazvu po transplantácii pečene, ktorú ako malý chlapec absolvoval v Bruseli. Ešte predtým však jeho rodina musela absolvovať nekonečnú tortúru s nemocnicami, lekármi či poisťovňou. Na komplikovaný zákrok bolo potrebných získať viac než 6 miliónov slovenských korún, ktoré si ani zďaleka Adamovi rodičia nemohli dovoliť. Hodiny neúprosne tikali a jeho stav sa neustále zhoršoval. Vytúžená úľava prišla až o niekoľko mesiacov neskôr.

Nedávali mu žiadnu šancu

Adam mal už od narodenia žltú farbu pokožky, ale tá sa pripisovala detskej žltačke. Až neskôr mu zistili oveľa horšiu diagnózu... atréziu žlčových ciest. Život mu mohla zachrániť jedine transplantácia pečene. Avšak pred viac než sedemnástimi rokmi na Slovensku žiadny taký zákrok nerobili. Lekári mu nedávali ani najmenšiu šancu na prežite, ale jeho mama sa nimi nenechala odbiť a hľadala možnosť, ktorá zachráni jej drahého synčeka.

thumb_img_3327_1024.jpg

Foto: 
archív A.K.

„Povedali mi, že sa musím zmieriť s tým, že zomrie. Vraj nemá šancu. Na tieto spomienky by sme najradšej zabudli,“ ešte aj po rokoch hovorí roztraseným hlasom Adamova mama Anka. Najviac im pomohli lekári v martinskej nemocnici, ktorí sa nikdy nevzdali a viackrát ho zachránili pred najhorším. Práve oni im odporučili nemocnicu v Bruseli. Operácia v nej však stála nemalé peniaze. Po obrovskej námahe a pomoci z každej strany sa im podarilo získať vysokú sumu a odcestovať do Bruselu na operáciu, kde bol darcom kúska pečene jeho otec Jozef.  „Kvôli mne rodičia bojovali a ja som to kvôli nim zvládol. Všetci to berieme ako zázrak. Pre mňa je doteraz záhadou, kde moja mama vzala tú silu a bojovnosť,“ hovorí sympatický chlapec.

Detstvo trávil v nemocniciach

Po neľahkom zákroku musí Adam denne až do konca života užívať tabletky, ktoré jeho telu pomáhajú prijať „cudzí“ orgán. „Je však zázrak, že teraz užívam už len malé množstvo týchto liekov,“ rozpráva. Adamovo detstvo sa od jeho rovesníkov značne odlišovalo. Aj napriek tomu, že operácia dopadla úspešne, vždy sa vyskytla nejaká zdravotná komplikácia, ktorá ho priviedla naspäť do nemocnice.

thumb_img_3195_1024.jpg

Foto: 
archív A.K.

„Najvážnejšie to bolo pred štyrmi rokmi, keď som dostal ťažký zápal. Vtedy mi na utlmovanie bolesti dávali aj morfium...“ Našťastie sa z toho dostal. „Za moje zdravie vďačím aj Bohu, ku ktorému sa denne modlím,“ hovorí. Každé dva roky chodí pravidelne na kontroly do Bruselu, kde podstúpil ťažký zákrok. „Beriem to už ako súčasť môjho života. V tamojšej nemocnici sa už všetci poznáme. Do Belgicka chodíme takmer zakaždým celá rodina a už to berieme viac-menej ako výlet.“

Nádej sa snaží odovzdať aj druhým

Adam si uvedomuje, aké mal obrovské šťastie v živote a sám ho chce rozdávať ďalej. „Pôvodne som sa chcel stať lekárom, aby som mohol liečiť ľudí ako som ja. Avšak potom som si uvedomil, že to nie je cesta pre mňa. Dá sa pomáhať aj inými spôsobmi. Moji rodičia a ja sa neustále stretávame s rodinami, ktoré si prechádzajú niečím podobným ako my v minulosti. Snažíme sa ich povzbudiť a dať im najmä nádej, ktorú potrebujú ako soľ. Naše svedectvo je dôkazom toho, že práve nádej umiera posledná.“

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY  č.40

- - Inzercia - -